Головна > ЗМІ про нас > ТЕМА ВІЙНИ – В ФОКУСІ ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ КРИВОРІЗЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО ІНСТИТУТУ

ТЕМА ВІЙНИ – В ФОКУСІ ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ КРИВОРІЗЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО ІНСТИТУТУ


8 грудня 2017 р. відбулася V регіональна наукова конференція «Війна в історичній та індивідуальній пам’яті», проведена у форматі «круглого столу». Вона була присвячена 73-й річниці визволення України від гітлерівських загарбників, «гібридній війні», розв’язаній Російською Федерацією проти України
1 березня 2014 року

Конференція проходила у конференц-залі (ауд. № 28) Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». На ній відбулася презентація монографії «Сучасні інтерпретації актуальних проблем історії та права в країнах Східної та Західної Європи середини ХХ-ХХІ ст.»
Напрями обговорення:

*Міжнародна політика та українське питання ХХ-ХХІ ст.; проблеми та події Другої світової війни; гітлерівський окупаційний режим; соціально-економічні проблеми, політичні процеси на визволеній території. Спогади учасників бойових дій, очевидців, військовополонених та ін. Історіографія, методологія та джерела вивчення історії періоду Другої світової війни, «гібридної війни» Російської Федерації проти України.

*Військова інтервенція Російської Федерації в Україну та реакція Заходу на окупацію «зеленими чоловічками» Криму, частини Луганської і Донецької областей; «гібридна війна» в історичній та індивідуальній пам’яті; військові злочини, проблеми кваліфікації та відповідальності.

Модератор «круглого столу» – Валентина Олексіївна Шайкан, професор, д.іст.н., професор кафедри соціально-гуманітарних наук КЕІ ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана».

До учасників конференції звернувся голова організаційного комітету конференції, д.е.н., професор, директор Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» Андрій Валерійович Шайкан. Він, зокрема, сказав:

«Проблема індивідуальної та історичної пам’яті є на сьогодні досить актуальною. Ми не байдужі до подій історії нашої країни. Тема цього питання значно розширилася – тепер ми говоримо не тільки про ту війну, яка була в минулому, а й про події, що відбуваються сьогодні. Плануємо окреслити ті напрямки, які є найбільш актуальними, щоб молоді науковці підготувалися вже до наступної конференції. Сьогодні ми маємо багато різних тлумачень, та все це є нашою історією, і нам давати оцінку цим подіям. Ми не маємо права чекати, що хтось інший оцінить ці події. Фіксація нами фактів дасть історичний матеріал, який згодом буде дуже цінним. Конференція є важливим моментом для молодих громадян України, які будуть розбудовувати потужну і сильну нашу країну».

З вітальним словом до учасників конференції виступила голова ГО «Набат Кривбас», керівник Координаційного Центру допомоги учасникам АТО та їх сім’ям, Музею Героїв АТО Вікторія Андріївна Самойленко. Вона сказала:

«Наш Музей Героїв АТО виховує молодь у дусі патріотизму. Ми доносимо правдиву інформацію про війну, що триває на сході України. Ми активно працюємо в цьому напрямку, ми розповідаємо учнівській і студентській молоді про те, що відбувається, на основі історій окремих солдат. Ми хочемо, щоб молодь знала, що діється у нас насправді. Хотілося б, щоб ця війна закінчилася ще вчора».

Слово надається декану юридичного факультету, доценту Катерині Павлівні Дацко:

«Ми вдячні, що всі підтримали і відгукнулися на цю актуальну тему. Ми також вдячні кафедрі соціально-гуманітарних наук за організацію цієї конференції».

Валентина Олексіївна Шайкан запропонувала наступного року провести міжнародну конференцію – багатопланову, де візьмуть участь не тільки історики, а й релігієзнавці, соціологи, правовики.

«Плануємо запросити провідних науковців із держав Західної Європи і Америки, з якими ми тісно працюємо. Сподіваємось, що це нам вдасться зробити, — сказала вона. — Ми підготували науковий збірник – в цьому велика заслуга к.іст. н., старшого викладача кафедри соціально-гуманітарних наук, заступника декана ЮФ Наталі Шелудякової».

А ще професор В.О. Шайкан зупинилася на деяких моментах нашої історії, що стосуються польського й українського народів.

«За умови «гібридної війни», — сказала вона, — знову активізувалася ця тема, вона створила нові протистояння між нашою і Польською державою. Змінилися наші стосунки не в кращий бік саме під час «гібридної війни», а також ще й між нашими сусідами: угорцями, румунами, поляками. Є, на жаль, багато провокаторів, які намагаються їх загострити. Хто більше вчинив злочинів на території Західної України: Армія Крайова чи УПА? У 1945 році були перемовини і перемир’я, але вони порушувалися членами НКВД, бо мирні дії сусідніх держав були не вигідні для СРСР. Така ситуація неприйнятна сьогодні. Віримо, що вдасться улагодити це протистояння і здоровий глузд переможе».

Перед присутніми виступили вчителька Олена Володимирівна Пеннер, студенти-першокурсники Катерина Науменко, Діана Іваненко та Олександр Гулковський.

Відбулася презентація монографій учасників ІV Всеукраїнської наукової конференції «Війна в історичній та індивідуальній пам’яті», яка проходила минулого року, зокрема, учениці 11 класу ЗОСШ № 32 Ірини Шайкан та учителя історії вищої категорії, учителя-методиста ЗОСШ № 113 Олени Володимирівни Пеннер.

Цікавим і хвилюючим був виступ пенсіонера Геннадія Олексійовича Єгорова, який емоційно розповів про жахи війни, які він пам’ятає ще дитиною, про евакуацію їхньої родини з Керчі, де вони проживали на той час, про відновлення заводів тут, на Криворіжжі.

«Це трагічні моменти історії нашого народу, — сказав він. — Після війни у дуже тяжких умовах жив наш народ. Ми вдячні за героїзм, який проявляли люди в той час. У післявоєнні роки багато молоді приїхало до Кривбасу на відновлення ГЗК, зокрема, новобудови, одного з найкращих підприємств Радянського Союзу – Новокриворізького гірничозбагачувального комбінату. Маємо дуже багато післявоєнних згадок – тут для соціологів, істориків є багато питань, на які ще й досі немає відповіді. Така конференція – це тема не одного дня, адже будь-яка війна – це велика трагедія».

Г.О. Єгоров подякував присутнім у залі ветеранам АТО, побажав усім скорого повернення до мирного життя.

Слово взяв заступник директора з науково-педагогічної і виховної роботи, доцент Валентин Валентинович Орлов. Він торкнувся тих подій, що відбулися нещодавно і стосуються Гаазького трибуналу. Гаазький суд знайшов ознаки міжнародного збройного конфлікту в нас на сході країни і дав оцінку міжнародної спільноти.

Бойовий офіцер, учасник АТО Валерій Миколайович Годзь розповів про свій шлях у нинішню війну. І хоч мав уже багато років, пішов добровольцем захищати свою країну від ворога. Він звернув увагу присутніх, що означає поняття «АТО».

«Цю назву «АТО» нам нав’язали, — сказав він. – Це справжня війна, адже АТО проходить болісно і швидко, а війна тягнеться у нас уже четвертий рік. Це «гібридна війна»: хтось воює зі зброєю у руках, а деякі в цей час розважається у кафе. Я хочу, щоб всі ми жили у мирній країні, щоб ви (звернувся до молоді) її звеличували».

Наступне слово було надано кандидату психологічних наук, доценту кафедри соціально-гуманітарних наук Лілії Миколаївні Михайленко. Вона зупинилася на аналізі поняття «психологічна травма», розповіла про ті переживання, в яких знаходиться людина, коли потрапляє в екстремальні ситуації. Це стресова ситуація, яка довго не відпускає людину і буде ще стосуватися і другого, й третього поколінь. Сьогоднішні події торкаються не тільки воїнів АТО, а й їхніх сімей і їхніх дітей. Тому дуже часто їм, як нікому іншому, потрібна допомога.

«Ми сьогодні почули спогади про війну – дитячі спогади Геннадія Олексійовича Єгорова. Це є поняття «колективна травма», а значить, психологічна травма, яку переживають люди після таких потрясінь. На сьогоднішній день, як і після Другої світової війни, збільшилась кількість людей, які страждають психологічним розладом, наслідком чого є агресія, песимізм, неспокій – це все посттравматичний стан людини. Щоб зняти таку напругу, потрібне емоційне реагування, а іноді просто треба дати людині поговорити, розповісти про свої переживання».

Учасники конференції отримали сертифікати, які їм вручив перший заступник директора, професор Сергій Володимирович Гушко. Завершила конференцію декан юридичного факультету Катерина Павлівна Дацко, подякувавши всім за участь у конференції, а особливо студентам і школярам за їх плідну працю.

КЕІ